Сменете я тая снимка, бе…

Сега внимавайте! Ще кажа няколко думи в подкрепа на Борисов! От два дни новината е, че той поискал да му сменят снимката по НОВА… Да ви кажа, съгласен съм с това, че премиерът трябва да следва някакъв дрес-код. Времето, когато се появяваше с раирани фланели май е отминало. Наскоро кежуъл май не съм го виждал. Даже се обръсна… В крайна сметка, трябва да отбележим, че настоятелната молба да сменят снимката му, която Борисов отправи, бе общо взето в края на интервюто по НОВА… Какъв всъщност е проблемът с това? Като се замисля, май няма проблем.

Направи ми впечатление обаче от друго!

Забелязахте ли, че почти никой не коментира действията на Борисов по два въпроса:

  1. Борисов отива в парламента и променя драстично законопроект, даващ възможност на областните управители да продават имоти на стойност от 500 хиляди на 10 хиляди лева. Това се случва, след обвинения в лобизъм и обслужване на частни интереси;
  2. Борисов направи безпардонна демонстрация на популизъм, в стил „Путин спира газа по телевизията“, разпитвайки Ангел Семерджиев – председател на ДКЕВР и Димитър Гогов – изпълнителен директор на „Булгаргаз“, пред камерите на телевизиите. Не само това, ами и разписа резолюция до прокурора да проверят съмненията за злоупотреби на електро-разпределителните дружества.
Първото означава със сигурност, че премиерът пет пари не дава за разделението на властите, позволявайки си толкова демонстративна намеса на изпълнителната власт, която той олицетворява, в законодателната власт, принадлежаща на народното събрание.
Второто със сигурност навява асоциации с путинова Русия. Управляването по телевизията, издаването на заповеди и прочее, пред камерите, за радост на народонаселението, със сигурност е специалитет, прилаган умело от Владимир Владимирович. За него и колегата му Медведев:

„…Руските граждани не са избиратели, а публика. Лидерите на Русия разчистват игралното поле от каквато и да е сериозна конкуренция. Те не се интересуват особено от каквито и да е избори. Те търсят легитимност по различен начин. Следят как хората реагират на новините, на телевизията и на техните публични изяви. Подхвърлят послание, идея, дори образ и чакат да видят каква ще е реакцията на публиката. Темите, които привличат общественото внимание и представят лидера в благоприятна светлина, се поддържат. Това са печелившите теми. Губещите теми се забравят.“ 

Добре, вероятно сравнението с путинова Русия не ви харесва? Ето какво мисли Умберто Еко за личния приятел на Борисов, колегата му Силивио Берлускони:

„Силвио Берлускони подари на Италия една нова форма на управление – телекрацията. Политическите решения не се дискутират в парламента, а се презентират в токшоута. Цялата власт в Рим произлиза от телевизията… Берлускони се готви да изгради режим на медиен популизъм – популизъм чрез масовите медии. В един такъв режим масовите медии се използват за създаване на директна връзка между премиера и народа и така се подкопава авторитета на парламента.

Сега се замислете дали това, че премиерът е поискал да му сменят снимката, а от телевизията незабавно изпълнили волята му е най-големият ни проблем и водещата новина…

4 comments

  1. Искам само да ти напомня, че прокурора е обвинителя на Държавата. А кой олицетворява държавата в момента го оставям на твоето въображение.

  2. Прощавай, само ще допълня. Предпочитам да видя по телевизията /на живо/ как се нарежда на някой нещо да свърши вместо да чета интерпретации по вестниците или нечии блогове. Нищо лично. 🙂

  3. Прощавай, venelin, но след като предпочиташ да гледаш тези неща по ТВ, защо все пак четеш и интерпретациите в нечий блог?!? Нищо лично. 🙂

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s